فروشگاه محصولات دانلودی
دسته بندی محصولات
آخرین محصولات فروشگاه
محبوبترین محصولات

اطلاعیه فروشگاه

کلیه محصولات پس از پرداخت هزینه قابل دانلود بوده و در صورت مشاهده هر گونه مشکلی لطفا از طریق ارتباط با ما ، اطلاع دهید

تحقیق در مورد کار

تحقیق در مورد کار

تحقیق در مورد کار

  7 صفحه ورد قابل ویرایش

مقدمه

«كار» جوهره فكرى و عملياتى انسان در محيط طبيعى و اجتماعى است. انسان به واسطه فعاليت انديشه وعمليات جوارحش توانسته كار كند وبا تغيير محيط پيرامونى، شرايط بهترى براى زندگى اش فراهم بياورد. مفهوم كار در دو دوره طولانى حيات انسان يعنى آن زمان كه بدون هيچ دخل و تصرفى در طبيعت به جمع آورى خوراك مى پرداخته و دوره بعدى كه براى تأمين مايحتاج غذايى اش شروع به مهاجرت مى كند، مفهوم ساده اى بوده است، اما از وقتى «ابزارسازى» در كنار اين نوع زندگى، ظاهر مى شود، اين مفهوم را با تغييراتى مواجه مى كند. در واقع ابزارسازى آدم ها را در دو سو تقسيم بندى مى كند؛ افرادى كه فقط روى زمين كار مى كنند و عده اى كه امكانات و ابزارهاى كار روى زمين را فراهم مى كنند. اين عده همان صنعتگران يا پيشه وران بودند. از طرفى جامعه انسانى وقتى گسترش مى يابد خود به خود تقسيم اجتماعى كار نيز توسعه پيدا مى كند. به تدريج با توسعه جوامعى كه به صورت خانوادگى و خويشاوندى زندگى مى كردند نماد حكومت ظاهر مى شود. و در نهايت به دوران پيدايش صنعت جديد مى رسيم كه با ماشين بخار آغاز مى شود و تحول عمده اى را در مفهوم كار و توليد ايجاد مى كند. اين تحولات از يك سو و گستردگى جمعيتى زمين دست به دست هم دادند و دنياى جديد را به وجود آوردند كه به دنبال خود تبعات، مفاهيم و مشكلات خاص خود را داشت و باز در پاسخگويى به اين تحولات و تبعات، جامعه شناسى به مفهوم جديد خود قد علم مى كند.

اما يكى از دغدغه هاى ابتدايى جامعه شناسان بنيانگذار، وضع جامعه پيش از دوران سرمايه دارى و صنعتى در مقايسه با دوران مدرن است. يكى از اين جامعه شناسان، «اميل دوركيم» فرانسوى است كه مشخصاً پايان نامه و رساله دكتراى خودش را معطوف تقسيم كار اجتماعى در جامعه بشرى مى كند و بررسى اين موضوع را در جامعه صنعتى مدنظر قرار مى دهد.

واقعيت اين است كه تحول عظيمى در سامانه هاى كار بشر چه به لحاظ فكرى و چه به لحاظ فعلى در دوران مدرن ايجاد مى شود. آدم ها كه تا پيش از دوران صنعتى شدن به لحاظ حرفه اى، مشابهت هاى زيادى با هم داشتند در حوزه هاى كارى متعددى جاى مى گيرند و همين تقسيم نوين كار اجتماعى، تحولات فكرى و ارتباطى را در جامعه صورت بندى مى كند. البته در كنار اميل دوركيم، «ماركس وبر» آلمانى نيز وجود دارد كه بويژه در حوزه «بروكراسى و سيستم ادارى» نظراتش را بيان مى كند.

به طور خلاصه بايد بگويم آنچه ماحصل زندگى مدرن بشر است اين كه افراد با برخوردارى از آموزش هايى كه عموماً بيرون از خانواده صورت مى گرفته، امكانى را براى خود و جامعه فراهم مى كردند كه در آن، همزمان با خدماتى كه به جامعه مى دهند خدماتى را نيز از جامعه گرفته و به زندگى خود ادامه دهند. از مشخصه هاى دوران جديد، سازمان بندى پيچيده جامعه بشرى در سازمان هاى كارى است. ببينيد، كسانى هستند كه كار دستى مى كنند، كسانى كار فكرى يا مجموعه اى از اين دو اما حضور اين عناصر در سازمان اجتماعى به نام كارخانه، اداره و... چرخه آن كار را به پيش مى برد. در واقع آدم ها در شرايط جديد با همكارى سلولى و اجزايى، امكان فراهم شدن يك هدف از يك سازمان كارى را محقق مى كنند.

اما درباره سؤال شما كه از كى بحث «اخلاق كار» مطرح مى شود به نظر مى رسد اخلاق كار با ظهور جامعه بشرى مى توانست مطرح باشد اما در جامعه مدرن، «اخلاق كار» از ويژگى و اهميت بيشترى برخوردار است. ما مى توانيم اين تعريف ساده از «اخلاق كار» را ارائه كنيم كه فردى كه در يك جايگاه شغلى قرار مى گيرد:

 ۱-  صلاحيت انجام آن كار را داشته باشد.

 ۲-  بخواهد و بتواند اين كار را در چارچوب تعريف شده انجام دهد.

 بنابراين اگر اين دو شرط مترتب بر افراد شاغل باشد «اخلاق كار» به صورت مطلوبى رعايت مى شود.

فكر مى كنيد بحث «اخلاق كار» تا چه حد معطوف به «جامعه» و «روابط اجتماعى» است؟ يك فرد به تنهايى وزن بسيار كوچكى در برابرغول پيچيده روابط كارى دارد و اين روابط اگر شاكله «اخلاق مدارى» نداشته باشد معلوم است كه فرد نخواهد توانست در اين سيستم تأثيرگذار باشد.


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 5,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
KAR_1037790_8323.zip228.4k

پرفروش ترین محصولات